Nataša Rogelja Caf

 

#062

Antropologinja, ki si je želela potovanja, a si niti v sanjah ni predstavljala, da bo trajalo sedem let, preživela pa ga bo na morju.


 

Nataša Rogelja Caf. Foto: Matej Povše

 

Strašno huda Nataša Rogelja Caf je skupaj s svojim fantom, zdaj možem, dolgo sanjarila o daljšem potovanju. Vseeno ji je bilo, kam bi odšla, le da bi odšla.

A niti v sanjah si ni mogla predstavljati, da bo njuna pot naposled trajala sedem let in da bo dobršen del tega časa preživela na barki, za nameček pa bodo z njima na morju še otroci.

Da je ostala brez službe, je bilo zanjo kislo-sladko odskočišče med valove. A oprijela se je predvsem sladkega dela. Nenadoma sta imela z možem zase na razpolago ves čas in ves svet. 

Prodala sta stanovanje, kupila barko in se z družino odgnala na plovbo po Mediteranu, pri čemer so se zelo dobro seznanili predvsem s plovnimi potmi med grškimi otoki. 

V tem času pa je tudi kisli del brezposelnosti postajal vse slajši. Ker kot antropologinja ni mogla iz svoje kože, je na potovanju, ki je medtem postajalo že kar neskončno domovanje, začela spremljati življenje drugih mimoidočih plovcev. Zgodbe teh morskih nomadov je popisala in nato strnila v knjigo Trinajsti mesec. 

Čeprav so zdaj svoj zibajoči se dom že zamenjali za takšnega na trdnih tleh, pa ljubezen do pustolovščin in poti na sploh ohranja tudi poklicno. 

Nataša Rogelja Caf je raziskovalka in socialna antropologinja, zaposlena na Inštitutu za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU. Pisala je recimo o poteh šavrink, ki so trgovale po Istri, in nazadnje, letos, s kolegico Špelo Ledinek Lozej objavila Hodopise, knjigo o posebej zanimivi metodi raziskovalnega dela, ki poteka med sprehodi in tudi v dobri družbi. 

Barke še niso zapustili, čeprav so z nje sestopili. Zdaj jo imajo za počitnice, njeno krmilo pa kot štafetno palico počasi predaja tudi otrokom.


Kaj pomeni biti morski nomad, kako se je prav vsak dan treba prilagajati morju, kakšno polje svobode predstavlja in kakšne morske navade bi rada zasidrala na trdnih tleh, prisluhnite v podkastu. V njem se nam je pridružila tudi njena dolgoletna prijateljica, sodelavka in soavtorica knjige Hodopisi Špela Ledinek Lozej.


Strašno hudi so se v tej epizodi preoblekli. Dobili so novo glasbeno rdečo nit, ustvarila pa jo je zasedba Smrt boga in otrok.

Podkasti nastajajo s podporo Ministrstva za kulturo.


Podpri Strašno hude

Bi jih radi spoznali še več? Bi jih bili pripravljeni tudi podpreti? To lahko storite tu .

👇

Podpri

Vsaka donacija pomeni veliko. Ob vsaki bova tudi skočili do stropa. Obljubiva.