Tatjana
#085
»Ostajajo doma, za zaprtimi stenami, v svoji sobi, z zatemnjenimi okni.« S temi besedami Tatjana Stanec, socialna delavka in svetovalka v mariborskem Centru Šteker, opiše svet, v katerega se zatekajo mladi, ujeti v prekomerno rabo zaslonov. To niso sobe za počitek, ampak zatočišča pred resničnostjo, ki pa lahko postanejo njihov zapor.
Tatjana Stanec. Foto: Matej Povše
Vzroki za umik so pogosto zapleteni in kompleksni. »Gre za motnje čustvovanja, težavno družinsko okolje, nekateri so morda bolj introvertirani,« pojasnjuje. Digitalni svet jim ponuja navidezno varnost, a ta ima svojo ceno. Ko pa začnejo izgubljati nadzor nad seboj, se pokažejo učinki prekomerne rabe. »Opuščajo čisto normalne vsakodnevne funkcije. Ne umivajo se, jedo v svoji sobi, opuščajo šolske obveznosti in postanejo razdražljivi, anksiozni ter impulzivni,« opisuje Tatjana.
A pot iz tega labirinta ne vodi skozi stroge prepovedi. »Izklop interneta, to ni rešitev,« je odločna. Ključ je v pogovoru. Namesto obsojanja se trudi razumeti. Mladim reče: »Pa daj, pokaži mi, kaj igraš. Kaj je to tako zanimivega?« S tem gradi most tam, kjer drugi vidijo le zid.
Zaveda se, da je zgled staršev ključe, prav tako jasna pravila, ki veljajo za vse družinske člane. »Starši sami morajo biti zgled, da se telefoni ne uporabljajo recimo med jedjo, ko se pogovarjajo ali ko imajo družabne aktivnosti.« Poudarja, da tudi dolgočas ni nujno slab in je vsekakor boljši od brezciljnega brskanja po spletu.
»Otroka moraš poznati toliko, da veš, kaj se dogaja z njim, kaj gleda na računalniku. In da si tudi zraven njega,« svetuje. Mlade spodbuja, da se vrnejo k dejavnostim, ki so jih nekoč osrečevale. »Ali si igral klavir ali košarko, ali si imel prijatelje, pa ste zunaj sedeli in se pogovarjali?«
Tatjanino delo je opomnik, da tehnologija sama po sebi ni sovražnik, a nič ne more nadomestiti človeškega stika. Njeno delo tudi ni le prepoznavanje težav in nudenje podpore mladim, ki so se ujeli v past prekomerne rabe tehnologije, je tudi povabilo vsem nam k več sočutja, razumevanja in odprtosti. »Dajmo jim priložnost, da povedo o svojih stiskah, zakaj je temu tako, in jaz mislim, da nam bo vsem lepše.«
Če doživljate stisko tudi zaradi prekomerne rabe zaslonov ali poznate koga, ki jo, niste sami. Pomoč je na voljo:
Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov
TOM telefon za otroke in mladostnike - brezplačna klicna številka 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro), klepetalnica na www.e-tom.si/stopi-v-stik ali elektronska pošta tom@zpms.si
SAFE.SI - safe.si/sredisce-za-pomoc
LOGOUT - www.logout.si, brezplačna klicna številka 080 73 76 ali elektronska pošta info@logout.si (pretirana uporaba zaslonov in zasvojenosti, pomoč žrtvam spletnega nasilja)
Center Šteker – www.steker.si, telefon 031 850 500 in brezplačna klicna številka 080 2016 (vsak dan od 9. do 15.ure, sreda do 20. ure), elektronska pošta info@steker.si (pretirana uporaba zaslonov in zasvojenosti)
Psihološke svetovalnice Posvet (za polnoletne) po telefonu ali videu, telefon 031 704 707 (vsak delovni dan med 8. in 16. oziroma 20. uro) ali info@posvet.org
Klic v duševni stiski – telefon 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)
Zaupni telefon Samarijan - brezplačna klicna številka 116 123 (24 ur na dan)
Spletno oko – prijava na www.spletno-oko.si ali info@spletno-oko.si (točka za prijavo posnetkov spolnih zlorab otrok in sovražnega govora na internetu)
Ambulanta za zdravljenje odvisnosti, Ambulanta terapevta Mihe Kramlija; telefon (05) 33 83 265, E-pošta: miha.kramli@zd-go.si
Podpri Strašno hude
Bi jih radi spoznali še več? Bi jih bili pripravljeni tudi podpreti? To lahko storite tu .
👇
Vsaka donacija pomeni veliko. Ob vsaki bova tudi skočili do stropa. Obljubiva.